Dell E6220 problem

Ostatnio nastąpił wysyp laptopów po leasingowych. Można kupić wysokiej klasy sprzęt za niewielką kwotę. Są dostępne zarówno na allegro jak i bezpośrednio w firmach zajmujących się sprzedażą takim sprzętem. Ostatnio używałem laptopa DELL E6220 czyli podręczna 12, którą zawsze można wrzucić do plecaka.

Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem to zamieniłem dysk na SSD. Żeby SSD prawidłowo działał zalecane jest ustawienie w BIOS trybu AHCI

Najciekawszym jednak problem jaki wynikł z eksploatacji tego laptopa było brak kontroli nad touchpadem lub jego całkowite zwieszanie się.

Ciekawostka – po kilku doświadczeniach okazało się, że te problemy występują przy włączonym zasilaczu do laptopa.   Zakupiony laptop był dostarczony z nieoryginalnym zasilaczem, który teoretycznie spełniał wszystkie wymagania zgodnie z przyklejona etykietą.

Zakupiony dodatkowo oryginalny zasilacz DELL rozwiązał problem z szalejącym touchpadem od ręki.

Znalazłem także taki przypadek w sieci, gdzie właściciel laptopa wymienił sam kabel elektryczny na lepszej jakości (z koniczynką) polepszając w ten sposób wydajność prądowa i wszystko wróciło do normy . Warto poeksperymentować, przynajmniej mniejszy koszt niż całego zasilacza.